Boys Varsity Track · Boys Track Results: Eaton Eagle Spring Break Track & Field Meet


Below are the results from the Eaton Eagle Spring Break Track & Field Meet this past Saturday, March 17th, 2018. The individually results are down below. (NOTE: The meet was called due to weather and the 300m Hurdles, 200m, 1600m and 4x400m were not run)

 

Varsity Team Scores

  1. Denton Ryan 92
  2. Waco Midway 71
  3. Northwest Eaton 62
  4. Northwest Nelson 51

 

Junior Varsity Team Scores

  1. Northwest Eaton 98
  2. Denton Ryan 95
  3. Waco Midway 66.5
  4. Northwest Nelson 54

 

We compete this next week on Friday, March 23rd at Plano ISD Russ Schuler Invitational.

Thank you for your support!!!

 

-Ryan Raider Boys Track and Field

 

      

**************************************************************************************

100 Meters – Junior Varsity  

  1. Emani Bailey 11.23a
  2. Billy Bowman 11.53a

**************************************************************************************

4×100 Relay – Junior Varsity

  1. (Emani Bailey, Jamarion Robertson, Dejuan Harris, Billy Bowman) 43.86a

 

**************************************************************************************

Long Jump – Varsity

  1. Tauskie Dove 21-09.50
  2. Jordan Rucker 20-09.00

**************************************************************************************

Triple Jump – Varsity

  1. Tauskie Dove 44-04.50
  2. Kosi Eldredge 43-06.50
  3. Jordan Rucker 43-03.00

**************************************************************************************

100 Meters – Varsity  

  1. TJ Walker 11.02a
  2. Stanley Nwosu 11.17a

 

400 Meters – Varsity  

  1. Chris Jordan 54.06a

 

400 Meters – Junior Varsity

  1. Eric Boone 55.76a

 

800 Meters – Varsity

  1. David Aussenhofer 2:01.75a
  2. Jesus Ponce             2:07.81a

 

110m Hurdles – Varsity

  1. Jamarion Robertson 15.63a
  2. Cino Sanchez 15.91a

 

110m Hurdles – Junior Varsity

  1. Tydrick Marsh 18.35a

 

4×100 Relay – Varsity

  1. (Jordan Rucker, Stanley Nwosu, Tray Smith, TJ Walker) 42.57a

 

4×200 Relay – Varsity

  1. (TJ Walker, Tray Smith, Jordan Rucker, Stanley Nwosu) 1:30.38a

 

4×200 Relay – Junior Varsity

  1. (Carlos Ramirez, Emani Bailey, Dejuan Harris, Tauskie Dove) 1:32.34a

 

Shot Put – Junior Varsity

  1. Zach Oyer 43-00.00
  2. Brayden Marion 38-00.00

 

Discus – Varsity

  1. Kosi Eldredge 126-06

 

Discus – Junior Varsity

  1. Zach Oyer 118-02

 

 

Long Jump – Junior Varsity

  1. Carlos Ramirez 18-10.00
  2. Tydrick Marsh 17-07.50

 

Triple Jump – Junior Varsity

  1. Tydrick Marsh 39-06.00